Sterling’in Fledgling – Oktay GÜLMEZ

Sterling’in Fledgling’i Goldberg’in Falcon’u ile aynı kulvarda yer alan bir temel eğitim modeli. Omuzdan kanatlı tasarım balsanın bol bulunduğu dönemden. Ucuzlatıcı bazı değişiklikler yapmak zorundayım. Ortada bir plan da olmadığından neredeyse tüm çatının tasarımını yeniden yapacağım.

İlk olarak, kanat sinirini belirledim. Wingmaster programında hazır olarakbulunan Clark-Y profilini seçip üzerinde bazı değişiklikler yaptım. Profil uzunluğum 25cm. Profil kalınlığını %14 olarak seçtim. Bombe ile biraz oynayıp profilin yeterince güzel göründüğüne karar verince yazıcıdan bastım.

Çıkan profilin ekseninin taban ile yaptığı açı 2,7 derece. Yani, tabanı gövde eksenine paralel yerleştirirsem inşaatta vermiş olacağım hücum açısı 2,7 derece olacak. Bu açı, elde etmek istediğim eğitim modeli için fazla. Gövdede kanat yatağını 1 derece aşağı eğik keserek inşaat açısını 1,7 derece civarına getireceğim.

Kanat açıklığını tam olarak biliyorum; 56 inç veya 142cm. Kanat enini 25cm seçerken zaten bu bildiğim açıklığı göz önüne almıştım. Buna göre; kanat görünüş oranım 142/25=5,68. Kanat alanım yaklaşık; 35dm2. 50-60g/dm2 arasında kanat yükünde olabilmek için 2kg’ın altında kalmayı hedefliyorum.

Belli belirsiz plan görüntülerinden 25cm kanat enine göre 21,5cm burun ve 53cm kuyruk boyu belirledim. 99,5cm gövde yan levhası gerekecek. 10cm enindeki 100cm boyundaki balsa levhaları kullanmak için uygun ölçüler.

Gövde yanlarını 3mm balsa levhadan. 24 adet siniri 2,5mm levhadan, kanat hücum ve firar kenarı kaplamalarını 2mm levhadan kestim.

Gövde iç yan desteklerini yapıştırıyoruz

Orta bölmeleri ve Ön iniş takımını montaj parçasını hazırladık

Gönye ile kontrol ederek orta bölmeleri yapıştırdık

Elevatör insaatı

Elavatör üst kaplaması

Fledgling, .23-.40 iki zamanlı motorlar için tasarlanmış. Sanırım, planda görünen bir Enya .35. Modeli yapmaya karar verdiğimde motor seçiminde zorlandım. Önce, Super Tigre GS .40’ın ucuz fiyatı ile modele yakışacağını düğündüm. Ancak, bu motorun gücü gerekenden fazlaydı ve modelin büyüklüğüne göre artık kapasite kalacaktı. OS .40LA’yı düşündüm. Güç tam uygundu. 60g/dm2 yüklemeyle bitirmem halinde dahi eksik kapasite sorunum olmayacaktı. Dolayısıyla, çatıyı tasarlamakta daha özgür hissedecektim. Bu motorların, görünümü basit ve sade olan özelliksiz modele, güç dışında katabilecekleri bir şey de yoktu. Sonunda, elimdeki OS FS40’ı kullanmaya karar verdim. Surpass serisi öncesi 4 zamanlılarından olan bu motorun gücü az. Çatının hafif olabilmesi için beni uğraıtıracak. Fakat, bu eski 4 zamanlı, modelin görünümüne katkıda bulunacak.

Fledgling’in inşaatında bu hafta kanat haftası

Sol – Sağ kanat

Dihadral açısı verilerek üst serenler yapıştırıldı

kanat ortası 1,5 mm balsa ile kaplandı

 Sinir üstlerine ve altlarına 1,5×5 mm çıtalar  yapıştırıldı.

Bugün itibarıyla modelin tamamlanmasına pek fazla iş te kalmadı. Ama…

Oyalayıcı işler: Menteşe kanalları açılıp menteşeler yerlerine alıştırılacak, kanat ortasına cam elyafı ile destek çekilecek, kanat gövdeye göre pozisyonlanarak pimlerinin yerleri belirlenip delinecek ve pimler yapıştırılacak, kanat tutturma vidasının yeri yapılacak, vida deliği açılıp sağlamlaştırılacak, servo yatağının yeri, ağırlık merkezi gözetilerek tespit edilecek, kumanda çubuklarının gövdeden çıkacağı kanallar açılacak, çubuklar yapılacak, depo yatağı yapılacak, gaz kumanda telinin yeri tespit edilecek, gaz kumanda teli yapılıp yerine takılacak, ön iniş takımı kumanda teli yapılıp takılacak, kuyruk düzlemleri gövdeye ve kanada göre pozisyonlanarak yapıştırılacak, depo yeri kapağının vidalama tutturma düzeneği yapılacak. Sonra, kaplama ve ardından son montaja sıra gelecek.

Kanat pimlerini yerleştirip kanat ortasını cam elyafı şerit ile destekledim. Seren kesme gerilmesi ağını tamamladım.  Kanat kaplamaya hazır hale geldi.
Kanat ortası için, her zaman yaptığım gibi, 6 oz’luk cam elyafı kumaştan şerit kesip yapıştırmak yerine, Great Planes’in 3 inç enindeki şeridini kullandım. Bir kenarı daha kalın olan bu şeridin oluşturduıu kabartıyı giderebilmek için, Dremel’in zımparasına dahi başvurmak zorunda kaldım. Bir daha, aynı şeridi kullanırsam kenarlarını önceden kesip çıkarırım. şeridin kenarlarının görünüşünü yumuşatmak üzere, balsa renkli macun uyguladım.

 

Fledgling devam ediyor. Kaplama aşamasındayım. Daha önce, kanat tutturma vidası yerinin kontraplak desteğini yapıştırdım.

Servo yatağını ve servoları monte ettim.

Motor bölmesini siyah sentetik boya ile boyayarak yakıttan etkilenmez hale getirdim

Neredeyse bitti. Yakında uçuşa çıkar.

Fledgling uçuşa hazır. 1960g ile bitti. 35dm2 kanat alanı olan modelin kanat yükü tam olarak 56g/dm2. Mükemmel! Model, tam istediğim sağlamlıkta ve hafiflikte. Evladiyelik bir eğitim modeli çıktı. Ağırlık merkezi; hücum kenarından itibaren, 85mm’ye sadece alıcı ve pili ana iniş takımının üzerine yerleştirerek geldi. ilave ağırlığa gerek duymaması daha iyi. Başlarken belirttiğim gibi, kanat inşaat hücum açısı 1,7 derece, yatay dengeleyici sıfır derecede. Motor, 2 derece sağa çekişe ayarlandı. Henüz, aşağı çekiş vermedim. ilk uçuşuna böylece çıkaracağım. Gerekirse alanda ayarlarım. Açıkta duran motora üstten ulaşmak çok kolay.

Yatış dümenlerini -/+7 mm, yükseliş dümenini -/+11mm, yön dümenini sağ/sol 18mm olacak şekilde ayarladım. Yatış dümeninde şimdilik alt/üst farklılaşma ayarı yapmadım. Yatışlarda kayış göze batacak kadar olursa yaparım.

Depo yerleşimi. 6onz’luk Du Bro depo.

 

Fledgling’i bugün ilk uçuşuna çıkardım. Hiç rüzgar yoktu. Serindi ve hafif yağmur atıştırıyordu. Tek başına gittiğim alanda, uçuş dönüşü çektiğim aşağıdaki poz dışında uçuş anında fotoğraf çekme olanağım yoktu. Ancak, uçuşu anlatabilirim.

Modelin 6 onzluk deposunu %10 nitrometanlı yakıtla doldurdum. Parmağımla egsoz çıkışını kapayıp pervaneyi birkaç tur çevirip karbüratöre yakıt ulaşmasını sağladıktan sonra buji pilini takıp motoru elektrikli starter ile çalıştırdım. ıkinci elden aldığım ve temizledikten sonra, geçen yıl bir kez tezgahta çalıştırdığım motorun o zaman göz kararı yaptığım supab ayarlarını, geçen ay Tower’dan aldığım OS’un supab ayar takımı ile yeniden yapmıştım. Motor hiç nazlanmadan ilk vurdurmada çalıştı. Buji pilini çıkardım, tam gaza itip karbüratör iğnesini ayarladım. Motorun, Hawk 11×6 ahşap pervane (Hi Model’den alınma Çin malı pervane) ile en yüksek devri 9500 D/d civarında. Rölantiye çektim, 2300 D/d civarında teklemeye başladı. 2500 D/d civarında rölanti için viricinin gaz ayar kolunu ayarladım. Tam gazı, karbüratör iğnesini biraz açarak 9300 civarına getirdim. Modelin burnunu 60 derece yukarı kaldırarak yaptığım kontrolde gaz ayarı sınıfı geçti.

Pitten piste taksi yaparak ilerledim, pisti ortalayıp gazı ittim. Model tezgahta ayarlanmış olan iniş takımı ayarıyla dümdüz koştu ve yükseliş dümeni müdahalesi olmadan önce hafifçe yükseldi. Yükselişi hafifçe çekerek 20 metreye kadar yükseldim ve yatış dümenleri ile soldan döndüm. Seviye uçuşu sırasında iki tık sağ yatış ve üç tık aşağı yükseliş dümeni ayarı yaptım. Motor, 1 veya 2 derece aşağı çekiş istiyor. Bugünkü ilk uçuşu motor çekiş açısını değiştirmeden tamamladım. Yükseliş dümenin hafifçe çöküşe ayarlıydı ve uçuşun hemen tamamında 1/2-1/3 gazdaydım. Denediğim ilk iniş sırasında modeli pistte birkaç kez sıçrattım. Sonrasında, yaklaşım açısına alışıp sıçramalardan kurtuldum ama, ön tekerleği biraz daha küçük çaplı takacağım. Ana iniş takımı tekerlekleri 70mm. Ön tekerlek 60mm olsa inişler daha düzgün olacak.

Yarım saatten biraz fazla uçtum. Depoda hala 1/4 seviyesinde yakıt var. Motorun sesi çok güzel. Ayarladığım aralıkta güvenilir; hiç durmadı. Eğitim tarzı uçuş, çekiş açısını aşağı ayarladıktan sonra daha da iyi olacak. Şu haliyle dahi çok iyi hissettiriyor. Fledgling’i sevdim…

 

Sayın Oktay GÜLMEZ’e ModelYapiyorum.com adına teşekkür ederiz …

3 Responses to “Sterling’in Fledgling – Oktay GÜLMEZ”

  • ümitkaya:

    güzel olmuş, eline sağlık . ve,de temiz model yapmışın .kırımsız uçuşlar.

  • Uçuşu mükemmel bir uçak.Elinize sağlık.Güzel işçilikle ARF gibi olmuş

  • Erol Elibüyük:

    oktay bey model çok güzel işcilik cok temiz.planına ulaşma şansımız yokmudur acaba.birde patlar motor yerine elektirikli motor ile modifiye edilebilir mi??…

Leave a Reply

DropCode Software Ltd