Bültenimize abone olun
Mail adresinizi ekleyerek sizde yapılan duyurulara ulaşabilirsiniz

Sarıyer Olta Sandalı – Turgut İNCE

Modelciliğe uçakla başlayıp teknelerle devam ettim. ticari olarak yat, romörk, gemi gibi maketler yaptım. Bu seferde kendime ait tekne yapayım dedim. Sarıyer olta sandalı çok hoş bir model.  Hep benimde sandalım olsada bir balığa çıksam demişimdir ama gerçekleşmedi. Bende maketini yapayım dedim ve işe koyuldum.

Aşağıdaki resimlerde yapım aşamalarını göremeyeceksiniz çünkü  fotoğraflamadım belli bir aşamalardan sonra fotoğraf çektim. Fakat yapım aşamalarını daha detaylı anlatarak bu açığı kapatmaya çalışacağım.

TURGUT İNCE


Plana bağlı kalarak postalarını 4 mm kavak kontralardan kesip inşaya başladım.  Planda posta geçme kalıbını kullanarak karinaya yapıştırdım. Tekneyi sarmaya başlarken alttan başlayarak bir sağ bir soldan sararak küpeşte hizasına kadar tamamladım. Geçici postaları söküp ince çam çıtalarından tekne içine posta kıvrımlar vererek postaları bitirdim.

Sıra küpeşteye gelmişti biraz zorlanarak küpeşte ahşabı ıslatma ve ısıtma tekniğiyle montaj yapıldı.

Tekne içini döşeme ahşabları daha önceden elimde bulunan tik şeritlerden yapıştırdım ve  renkli olarak değil de vernikle boyadım. Burada kullandığım ahşab malzemeler farklı olduğundan renkleri de farklı oldu.


Tekne üzerindeki bilimun sarı malzemeler karaköy den aldığım pirinç levha ile menteşeler tutma kolları gibi malzemeleri inşa ettim çapayı ise alüminyum telden kıvırarak formunu verdim.Tekne gövdesini oto macunu sürüp zımpara ile formuna ulaştırdım.  İki kat astar boya ve sonra boyamaya başladım boya eski bir buzdolabı kompresörünü kullanarak airbrus (kalem boya tabancası) ile yapıldı.


 

Sayın Turgut INCE’ye ModelYapiyorum.com adına teşekkür ederiz …


One Response to “Sarıyer Olta Sandalı – Turgut İNCE”

Leave a Reply

DropCode Software Ltd