Extra 260 – Oğuzhan ÜSTEK

Selam arkadaşlar 2 hafta gibi bir sürede gövdeyi ve kanatları yaptım ve resimledim. bu arada bi bıkkınlık geldi öylece rafa kaldırdım. bu ara tekrar elime aldım bitiriyim diye fakat başlangıç resimlerini yazın makinadan yanlışlıkla silmişim bu fotoları kaldıgım yerden devam ederken yeni çektim.

Oğuzhan ÜSTEK

Elimde A4 dosya kağıdına basılmış bir plan ve resim vardı bunu kanat açıklığı 1.20 olacak şekilde fotokopide büyüttüm ve yapmaya başladım çogu yeride doğaçlama olarak yapıldı zaten aleron kontrolüne bakınca anlaşılır 2 servo kullanmak yerine tek servo ile işi bitirdim cowling balsa oyularak yapıldı bu arada gövdeyi bitirdigimde motoru test etmek için gövde toplanmış halde rodaj yaptım baya saglam cowling .Tek vida ile her tarafı tutturabildim her taraf birbirine geçme ve son noktayı tek vida tutuyor.

İniş takımları reklamcıların tabela kenarlarını döndükleri aleminyum ve baya hafif birmalzeme biraz el becerisiyle bu hale geliyor baştada dediğim gibi dogaçlama zaten kaplamada reklamcıların kullandığı kaplama zor bulunuyor ama arayınca hafif ve incesi bulunuyor.

cowlingi yapımı 4 saat sürmüştü benim oğlum yapılmaz balsadan dedi bende yapılır dedim ve başladım resimlemiştim yaparken fakat silinmiş bu arada gayetde iyi oluyor balsadan cowling.Dramelle herşey yapılabiliyor yeterki uygun uç ve sabır olsun bir tek buji ısıtıcıyı yerine takmak kaldı bitti sayılır

Gazoz şişesinden kanopi yapımı

Modelin kaplamasına devam …

bitiyor az kaldı . bu arada koruma süngerim nasıl.

en çok kaza buji ısıtıcı yüzünden oluyor 6000 10000 devirle dönen pervanenin yanından aparat söküyoruz timsahın agzından et almak gibi bişey bundan sonra ısıtıcı tarihe karışıştı niye ayrı pil kullandın diyen çıkacaktır beslemeyi pil gurubundan alsaydın diyeceksiniz oda olabilir küçük bir devre ile 1.2 volta düşürülebilir voltaj fakat pili bitirecektir çünkü resmen kısa devre ediyosunuz pili bence tabi bu benim düşüncem ısıtıcının ayrı pille çalışması gerekli bu pilde 1.2 volt ve şarjlı.

buğün extra 260.5 ilk uçuşunu yaptı çok stabil bir şekilde uçuyor ve alpaslan arkadaşımızın akrobasi hareketlerinede gayet iyi bir şekilde tepki verdi baya bir zorladı alpaslan fakat banamısın demedi sanki uçmak için yaratılmış hatta inmekte istemedi 3 pas ın ardından inebildi az bir ağır olduğu için hızlı yaklaşıyor inişe ama yinede iyi bir iniş oldu bu arada iniş takımlarıda mükemmelşekilde işlevini yerine getirdi alpaslan arkadaşımıza teşekkür ederiz. video çekemedik fakat tek kare bir fotograf koyalım knife uçuşu yaparken

Sayın Oğuzhan ÜSTEK’e ModelYapiyorum.com adına teşekkür ederiz …

One Response to “Extra 260 – Oğuzhan ÜSTEK”

  • siamand:

    hocam uçak muhteşem olmuş elinize sağlık. lazer kesim için dosyalarınız var mı acaba yoksa elinizle mi kestiniz?

Leave a Reply

DropCode Software Ltd