THK BÜLBÜL – Gültekin KALAY

 

Bu modele 3/2007 tarihinde başlamışım 1.5mm balsadan gövde çalışıldı. Ata modelini tezgaha koyunca bu modelide tamamlamak istedim.

Kanat için kestiğim sinirleri bulamayınca PM Pilot sinirlerini kullanmaya karar verdim. Kanadı yarıladıktan sonra sinirleri buldum takım halinde kesilmiş ve şablonla beraber kutuda yatıyorlarmış.

Anlaşılan iki kanat yapacağım.

 

Gövde yapımı hakkında hiç resim çekmemişim .(

Başka açıdan …

Kanat İnşaatı …

Kanat V açısı verilmek üzere ayarlanmış ve orta bölme yapıştırılmış kurumayı bekliyor.

Kanat inşaatı bitti tesviye yapıldı.

kendi orjinal kanadı için kestiğim sinirler inşaata hazır durumda bekliyor. İkinci kanat bunlarla yapılacak.

İkinci kanat plana uygun olarak orjinal profil ile yapıldı ve bitti.
Tüm kanat düz olarak yapıldı daha sonra V açısı için işlem yapılacak.

Planda belirtildiği gibi uygun yerlerden jilet ile kesilerek ve üçgen desteklerle desteklenerek kanat uçlarında 20mm kaldırılarak kurumaya bırakıldı.

Kanat uçları yapıştırıldı.

Yeni kanat ve revize stab ve dümenle geçici olarak sabitlendi

başka açıdan

Sıra geldi kaplamaya, modelin gövde yanları ile başlamayı düşündüm ve ölçülerden biraz fazlasını keserek stick yapıştırıcı kullanarak işe başladım.

Orjinal kanat alt kısmından başladık. Hücüm,firar ve uçları yapıştırıcı sürüldü ve gergin bir şekilde kaplandı. Kanat altı tek parça olarak düşünüldü. Kanat ortasındaki kök sinirlerede yapıştırıcı uygulandı.

Yükseliş dümeni ve dönüş dümeninin dış çerçevesine yapışkan uygulandı ve kaplama kağıdı yapıştırıldı.
Gövdenin diğer yanına da kaplama uygulandı.

Kanadın üstü sağ kanat kaplaması kök sinire ve kanat ucu son sinirine hücüm ve firar kenarlarına yapıştırıcı uygulandı ve nazikçe gerdirildi. Kök sinirde oluşacak potları engellemek için gerdirmeyi dikkatlice yapmak gerekli.

Kanat üstünün diğer tarafıda aynı şekilde kaplandı. Geriye kanat uçları ve ortası kaldı.

Gövdenin sağ ve sol taraflarının kaplama fazlalarını tek yan jilet veya yarım jiletle aldım. Gövde üstü ve altının kaplamasına geçtim. Çubuk yapıştırıcıyı sabitlemek için kaplama üstünden ütü ile geçerek yapıştırmayı hızlandırıp sabitledim

Gövde kaplamasında da yapıştırıcı her ayırıcıya uygulanmayacak sadece kaplama kağıdının oturduğu dış çerçeveye yapıştırıcı uygulanacak.

Gövde kaplaması tamamlanınca son olarak kaplama birleşimlerinin olduğu yerlere ince bir dope geçerek son mühürlemeyi yaptım. Islatma öncesi bu işlem sayesinde gerilme durumunda kağıtların açmasını engellemek gerekir.
Daha sonra fıs fıs veya atomizer denilen aparat ile su ile gerdirme işlemine geçildi. Gövde ıslatıldıktan sonra normal oda şartlarında kendi haline kurumaya bırakıldı.

Gövdenin ıslatma sonrası kurumuş ve gerilmiş halidir.

İlk yaptığım kanatta aynı aşamalardan geçerek kaplandı.

Evet arka ayırıcının önünde pim yuvası düzenlenir.

Parçaların kaplanmış olarak topluca görünüşü

Kabin görüntüsünde estetik bir değişiklik yapmaya karar verdim. Orjinalinde tek bölme var. Ben ikinci bölmeyide açtım ve bitiş kısmına 1mm balsadan yuvarlanmış kabin bitimi yaptım.

Gövde, kanat dümen ve yükselişin geçici olarak montajlanarak bir görüntüsü.

Kanatlar kaplama ve su ile gerdirme sonrasında biraz yay görüntüsü aldı. Bunu düzeltebilmek için kanadı sağ ve sol olmak üzere ayrı ayrı doplayarak kalıba aldım.

Modelin kabin camlarını yapmak için pelur kağıda kopyalarını çıkardıktan sonra üzerine asetat koyarak kestim ve yerlerine beyaz tutkal ile yapıştırdım. Ön camı orjinal kitten çıkan renkli jelatin ile yapmaya karar verdim. Bunuda yapıştırdıktan sonra kururken açılmaması için akapunktur tedavisi uyguladım :)

Tedavi sonrası görünüm

THK Bülbül ilk uçuş denemeleri gerçekleşti. Toplam Ağırlığı 18gr. olan model 2 ayar uçuşu sonrası çok güzel bir şekilde sola yükselişle uçuşlar gerçekleştirdi.
esas plandan farklı stab ve dümene sahip balsadan imal model beklenen sonuçları verdi.

Sayın Gültekin KALAY’a ModelYapiyorum.com adına teşekkür ederiz …

6 Responses to “THK BÜLBÜL – Gültekin KALAY”

 • İlginç bir deneme idi. Üzerinde çalışıldığı taktirde uçmayacak model yoktur.

 • UğurÖzy:

  Süper çalışma.Bende model uçak çalışması yapmak istiyorum ama proje planı bulamıyorum.Benzinli model uçak Planlarını nereden bulabilirim bilginiz var.(balsa kablama yapmak istiyorum)

 • Taco:

  Kaplama malzemesinin adı ne ?

 • Taco:

  benimde bu işlere ilgim var .Evde 10,20 tene maketim var

 • sami mutlu:

  Merhaba. Anlatımınız tatmin edici. İlk defa yapanlar bile zorlanmadan yapabilirler. Bir sorum olacak doplama yaparken illaki fırça ile mi yapmalıyız? sprey verniklerde işimizi görür mü?

 • Bahadır GÖKMEN:

  1:1 planlarını paylaşma imkanı olan varmı acaba

Leave a Reply

DropCode Software Ltd